JAK NOSIT NŮŽ

 

             Každý kdo si pořizuje nůž,který chce mít u sebe  řeší také zásadní problém a to kde a jak tento nůž nosit. V posledních cca dvou desetiletích se značně vyvinuly nejen samotné nože,ale i koncepty jejich nošení. Volba nošení vašeho nože bude velmi ovlivněna  druhem nože (pevný,zavírací) či jeho velikostí. Svou roli bude hrát také vaše nejběžněji používané oblečení.

Zavírací nože s klipsem

     Pokud má váš nůž klips ( a umožňuje to jeho velikost) je nejvíce rozšířené nošení v kapse kalhot  dominantní strany nositele . Díky druhům nožů zvaných one-hand, které jsou v poslední době značně populární ,je tento styl nošení značně používán

    Další variantou nošení zavíracího nože s klipsem je vpředu uvnitř kalhot na vnitřní části opasku a to buď vlevo nebo vpravo od přezky opasku.

   Zadní kapsa je vhodná pokud nosíme oblečení typu tzv.taktického oblečení.

Zavírací nože bez klipsu

   Pokud používáme zavírací nože bez klipsu – nářaďové nože, víceželízkové nože nebo prostě jen zavírací nože, které nejsou opatřeny klipsem,tak nejčastěji jsou tyto nože nošeny v pouzdře přímo na opasku.Nosí se na pravé nebo levé straně Záleží na preferencích nositele nebo na dalším vybavení.Nedoporučuji nosit nůž vzadu,jednak jej může snadno někdo odcizit a při nečekaném pádu vzad i bolestivé zranění.

Pevné nože

     V případě že se rozhodnete nosit u sebe nůž s pevnou čepelí,bude rozhodující nejen délka a váha modelu vašeho nože, ale i kvalita a druh pouzdra.V současnosti rozeznáváme  čtyři základní materiály na zhotovení pouzdra . Kůže – opticky sympatická, příjemná na povrchu a rozmanitá pro zpracování.Předností je bezhlučné  vytažení nože z pouzdra. Kondura – syntetická tkanina používána od 80let  XX století. Potřebuje ale stabilizující materiál – umělou hmotu . Asi žádný jiný materiál nezměnil stavbu pouzdra tak zásadně jako kydex. Kydex se za pomoci tepla a tlaku dobře vytvaruje a tím zajistí výbornou fixaci nože . Před kydexem se v nožířském průmyslu používaly ( a dodnes používají) i jiné termoplastické umělé hmoty jako je například polyamid nebo ABS.

Na opasku  - nejklasičtější způsob nošení pevného nože je na opasku,čepelí dolů. Někteří preferují nošení na zádech,na boku a to horizontálně nebo vertikálně. JEDNÁ SE O TZV. SKRYTÉ NOŠENÍ. Méně již je používané nošení čepelí nahoru a střenkou dolů.

Zavěšení na krku -  další způsob,který u nás není tak častý,ale v některých zemích oblíbený. Pro tento způsob nošení nože je rozhodující použitý materiál na pověšení  pouzdra s nožem .Pokud použijete pevný materiál jako je paracord – padákovou šňůru může se stát že útočník tohoto využije jako škrtícího prostředku. Nejvhodnější je použití řetízku  s určitým zatížením v trhu. Velkou předností tohoto nošení nože (označované jako „NECK KNIVES“) je pohodlné nošení a je jedno zda sedíte ve vozidle nebo si jdete zaběhat. Většinou jsou tyto nože nošeny skrytě,přímo na těle pod košilí nebo trikem.

Na předloktí či v podpaží – Nošení nože s pouzdrem na předloktí spadá spíše do filmové branže a v realitě se opravdu nevyužívá.  Zajímavou variantou je nošení pevného nože v tzv. podpažním (ramením) pouzdře. I když se jedná o variantu známou zejména pro nošení střelné zbraně , řada výrobců nožů již vyrábí nože konstrukčně přizpůsobené tomuto způsobu nošení. Za všechny může být vzorem nůž od společnosti   KA-BAR – nůž pod označením TDI LAW ENFORCEMENT. nůž s TZV. pistolovým uchopením.

Další možností je připevnění pevného nože na nohu či botu. K čemuž se používá vhodného kotníkového pouzdra. Připevnění na nohu nebo botu (spíže zasunutí do boty) se používá zejména u tzv. záložních nožů zpravidla se jedná o dýky. Toto dalo i podnět výrobcům k označení tzv. záložních holínkových nožů-dýk.

        V současnosti již převážná většina výrobců vojenských ,taktických nebo speciálních nožů vyrábí si sama pouzdra nebo si nechává vyrobit u sedlářů pouzdra s tzv taktickým upevněním. To znamená , že pouzdro s nožem je možné připevnit na opasek, ke stehnu nebo k taktické vestě . V řadě případů i na batoh nebo  jinou výstrojní součást vojenského (taktického) charakteru.