Vítejte na mém webu

ÚVODEM   -  Není mým cílem se zviditelnit, pouze mám dojem, že v oboru sběrateltví  tomuto žánru není věnována  až tak velká pozornost. Na svých stránkách jsem použil převážně své texty, ale u odborných pasáží jsem použil volně dostupné informace na netu. 

 

                      Sběratelské   “curriculum vitae”

         Záliba nebo lépe řečeno příznivý vztah k věcem,které přímo I nepřímo souvisí s přírodou, pobytem v přírodě a podobně, mám již od školních let. Blíže jsem se zajímal o nože a další předměty ke skautingu v době učňovských let. Zde se objevila i snaha vyrobit si nějaký nůž (tedy něco so se tvarem podobalo noži). To proto,že jsem se začal učit v oboru strojní zámečník.  Stále to bylo ale pouhé laškování  s předmětem o kterém jsem si myslel  “jediná  - pro mne dostupná zbraň” .  To ale bylo asi součástí osobního JÁ  každého dospívajícího kluka v letech 1962 – 1966.

Pak začla vojenská anabáze mých vrstevníků, a tím I moje - ročníku 1947 . Zde jsem již pohlížel na nůž z jiných pohledů. Jednak jsem musel pravidelně čistit a starat se o “bodák” ( bajonet VZ -58) k samopalu a byl jsem rád za jakýkoliv nůž (I příborový pocházející k vojenské jídelny) , který mi v terénu posloužil k otevření konzervy, ukrojení a namazání chleba.

     Po vojně vztah k nožům ochabnul. Věnoval jsem se jednak rodině,zahradě a jiným zalibám v oboru chovatelství . Ale  pouze v době ,kdy jsem nebyl v zaměstnání. Policajtština mi nedávala až zas tolik volna pro své záliby , ale opět mě přitáhla k noži. Oblíbil jsem si nosit střelnou zbraň a k ní jako doplněk pevný a solidní nůž.  Náhodně se mi dostal do ruky doma vyrobený lovecký nůž z ocele POLDI. (před tím,jsem vlastnil několik nožů ( lovecké a útočné od Mikovu – UTON, dale zn.Muela a další ),  již si značky nepamatuji.  K  mému  parádnímu noži za krátkou dobu přibyl nůž další - lovecký  (údajně dámský ) a postupně pak soupravu kuchyňských nožů ve tvaru TANTO. Vše z material POLDI Ultra 2.  Dnes již nemohu zjistit jméno výrobce, ale pracuji na tom. To se psal rok 1992 – 1993. V té době jsem se věnoval okrajově a hlavně v kolektivu, rybolovu. Zde již byla nutnost mít “pořádný nůž”  a tak do mé kapsy putoval první VIKTORINOX  a na opasek pro rybolov dvojče od MUELY.

            Tak to šlo s noži stale jako věcí momentálně nutnou k mé práci,k mé zálibě apod.  Po ochlazení t.zv. mladických nerozvážností,  to po oslavě 50 let a po odchodu do výsluhy , nože z POLDOVKY ,jak jsem jim říkal , propadly na dno skříně. Věnoval jsem se rybařině pokud jsem nebyl v práci .  No a k rybolovu zase bylo potřeba nůž. To jsem již musel mít filetovací a pokud možno finský nebo japonský – koupil jsem jej.  Na opasek jsem taky chtěl něco nového – pořídil jsem si nového utona (vycházel jsem ze zkušeností drívějších) no a do kapsy nový VIKTORINOX . Jak jinak,tu značku jsem již znal. To se již psal rok 2000 a ocitli jsme se v novém tisíciletí. Koncem roku 2003 jsme přišli o zahradu a tak z mé největší záliby – zahrada –zůstali jen vzpomínky a někdy na ty ryby. Zbýval čas a tak jsem “oprášil” svoje POLDOVKY  a začal jsem ze zajímavosti hledat přesný název materialu  ze kterého jsou vyrobeny a pokud možno zjistit I výrobce. 

        Začal jsem za tímto účelem prohánět internet a ouha. Nalezel jsem několik serverů o nožích , nožířích, nožířských ocelích a se zálibou jsem si prohlížel výrobky renomovaných nožířských firem I nožířů.  A dostal jsem nápad – co takhle založit si sbírku nožů . První kousky do začátku mám . Sbírku tedy ano ,ale jakou ?? 

- nože od jedné značky  - jak k tomu příjdou ti druzí ,možná jsou lepší ??!!

- zavírací nože -  ale ty pevné jsou taky vynikající a naopak jakbysmet

- co takhle – světove prosnulé značky  - od každé značky pevný I kapesní nůž se stanoveným limitem pro nákup (3000.-Kč) a k tomu sběratelské kuriozity – co kdo doma najde a pod.

        Bylo velice lákavé sbírat jednu značku,domácí nebo zahraniční provenience, ale opravdu nejde určit kdo je nejlepší. Každý výrobce má nože méně kvalitní nebo špičkové úrovně. Myslím si ,že můj názor,  znát co nejvíce nožířů, firemních značek je to správné. A to je cíl  mojí  sbírky – mít přehled  a znát co nejvíce značek.

 Vždyť  - nejezdí jenom škodovky, nejíme jen vepřové a nepijem pouze plzeň 

     Skutečnost dopadla téměř podle představ. Pouze jsem snížil limit pro nákup zatím do částky 2800.-Kč a to z důvodů doplnit si zařízení pro údržbu, broušení , opravu,leštění a možná  I výrobu nožů. (ne  - kovárnu zařizovat nebudu a k provedení rekonstrukce nože nebo dobroušení polotovarů již prostředky mám.) Proč limit na hodnotu nože – jednoduché.  Čím dražší nože ,tím méně budu znát druhů. Ale  nůž pro osobní každodení používání – tam se šetřit nevyplácí – je to přece nejlepší a nejstarší přítel člověka..

Tak jsem začal  se sbírkou.  To se událo na přelomu roku 2007 – 2008 a tak mohu s jistotou uvádět , že jsem se stal sběratelem od ledna 2008. A jsem jím dosud.

                Výsledek můžete  hodnotit  podle teoretického obsahu sbírky – psaná pasáž a fotografie . Rozhodující však jistě bude hmatatelný důkaz toho co je na papíře. Je příjemné pohladit chladnou a dobře nabroušenou čepel kvalitního nože. K tomu však patří I údržba ,způsob uložení jak nože ,tak I krycích pouzder a pro sběratele potřebných  prodejních obalů výrobce.

                Tak toto je moje sbírka – prohlížejte s respektem – opravdu jsou ostré.

Neuvádím své jméno úmyslně - nemám potřebu se zviditelňovat - a dobří známí mne poznají na fotografii v záhlaví 

                                                                                                                                                                                ......vlastní článek     

 

K fotoalbu    - nejprve jsou uvedené celkové pohledy na jednotlivé druhy nožů (pevné a zavírací) . Následují  pak nože, které byly doplněny a v celkovém pohledu nejsou.V závěru pak jsou detailní pohledy na některé nože.                    

SVĚTOVÉ  ZNAČKY - výběr 

 

 

https://www.aitor.com/

Benchmade

https://www.benchmade.com/

Boker

https://www.boker.de/

Browning

https://www.browning.com/

Buck knives

https://www.buckknives.com/

Cold Steel

https://www.coldsteel.com/

CRKT

https://www.crkt.com/

Duel Knives

https://www.duelknives.co.nz/

Edges2, Inc.

https://www.trainingblades.com/

Extrema Ratio

https://www.extremaratio.com/

Fallkniven

https://www.fallkniven.se/

Fox

https://www.foxcutlery.com/

Gerber

https://www.gerberstore.com/

Gigand Knives

https://www.gigand.com/

Grohmann Knives

https://www.grohmannknives.com/

GT Knives

https://www.gtknives.com/

Helle Knives

https://www.helleknives.com/

Chris Reeve

https://www.chrisreeve.com/

Imagical Design

https://www.imagical-design.com/

Imperial Schrade Knives

https://www.schradeknives.com/

Junglee

https://www.jungleeknives.com/

Ka-bar

https://www.kabar.com/

Kershaw Knives

https://www.kershawknives.com/

Laguiole

https://www.laguiole.com/

Leatherman

https://www.leatherman.com/

Master Of Defense

https://www.masterofdefense.com/

Microtech Knives

https://www.microtechknives.com/

Opinel

https://www.opinel.com/

Puma

https://www.puma-knives.de/

Randall Knives

https://www.randallknives.com/

Sharpeagle Enterprises

https://www.sharpeagle.com/

Smitn & Wesson

https://www.smith-wesson.com/

SOG

https://www.sogknives.com/

Solingen-Eickhorn

https://www.eickhorn-solingen.com/

Spyderco

https://www.spyderco.com/

United Cutlery

https://www.unitedcutlery.com/

Victorinox

https://www.victorinox.com/

Wenger

https://www.wenger-knife.ch/